İki Yenilik

İki gün önce iLife '08 çıktı ve .Mac kullanıcılarına birçok güzellikler getirdi. Bunlardan biri .Mac Web Gallery, diğeriyse yeni özellikleri ve şablonlarıyla iWeb. Ben açıkcası kendimi tutamadım ve bu iki gün zarfında kendimi iLife '08 pakedini kullanırken buldum. (Elbette satın alacağım, Türkiye'ye gelmesini bekliyorum. :)

Bu özellikler blog bağlantılarımda küçük değişiklikler getirdi. Umarım bunları da bir ara derleyip toparlayacağım. Sağ kolondaki 'Bağlantılar' başlığı altında iki adet yeni bağlantı var. Birincisi, .Mac üzerindeki fotoğraf albümlerimin bulunduğu sayfayı güncelledim ve daha derli toplu bir konuma soktum. 'Fotoğraf Albümüm' bağlantısı artık daha sağlıklı ve hatta tıkladığınız ana sayfadaki 'Subscribe' bağlantısına basılınca RSS'e üye olmuş oluyorsunuz. Böylelikle ne zaman yeni bir albüm koysam buraya otomatik haber verecek üye olanlara.

İkincisiyse internet üzerinde yaşanması gereken bir deneyim. Zannedersem Apple bu sayfayı Safari, Firefox ve IE 7+ için optimize ediyor. IE kullanan PC kullanıcılarını buradan esefle kınayıp, tez zamanda Safari veya Firefox'a geçmelerini öneriyorum. (Bu arada Camino, Opera ve diğer tarayıcıları göz ardı ediyor değilim.) Herneyse. Galeri özelliği sayesinde albümleri ve ileride koyacağım videoları aynı sayfa içinden, Apple'ın sayfa tasarımının sadeliğiyle göz gezdirebileceksiniz. Özellikle 'Carousel'e tıklamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bunun için 'Fotoğraf Galerisi'ne bağlantısına tıklamalısınız.

Daha birçok yenilik yapacağım ancak uygulaması bu sıcak ve susuzlukta biraz zaman alacak gibi geliyor... (Bu konuya da ayrıca değineceğim.)

0 comments: